Moderator – ks. Łukasz
Lider – Krystyna Tomal
Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym jest zorganizowaną formą niesienia pomocy zmarłym, oczekującym na pełne zjednoczenie z Bogiem w Królestwie Niebieskim.
Kościół uczy:
1030 Ci, którzy umierają w łasce i przyjaźni z Bogiem, ale nie są jeszcze całkowicie oczyszczeni, chociaż są już pewni swego wiecznego zbawienia, przechodzą po śmierci oczyszczenie, by uzyskać świętość konieczną do wejścia do radości nieba.
1031 To końcowe oczyszczenie wybranych, które jest czymś całkowicie innym niż kara potępionych, Kościół nazywa czyśćcem. (…) Tradycja Kościoła, opierając się na niektórych tekstach Pisma świętego, mówi o ogniu oczyszczającym:
Co do pewnych win lekkich trzeba wierzyć, że jeszcze przed sądem istnieje ogień oczyszczający, według słów Tego, który jest prawdą. Powiedział On, że jeśli ktoś wypowie bluźnierstwo przeciw Duchowi Świętemu, nie zostanie mu to odpuszczone ani w tym życiu, ani w przyszłym (Mt 12,32). Można z tego wnioskować, że niektóre winy mogą być odpuszczone w tym życiu, a niektóre z nich w życiu przyszłym.
1032 Nauczanie to opiera się także na praktyce modlitwy za zmarłych, której mówi już Pismo święte: „Dlatego właśnie (Juda Machabeusz) sprawił, że złożono ofiarę przebłagalną za zabitych, aby zostali uwolnieni od grzechu” (2Mch 12,45). Kościół od początku czcił pamięć zmarłych i ofiarował im pomoce, a w szczególności Ofiarę eucharystyczną, by po oczyszczeniu mogli dojść do uszczęśliwiającej wizji Boga. Kościół zaleca także jałmużnę, odpusty i dzieła pokutne za zmarłych:
Nieśmy im pomoc i pamiętajmy o nich. Jeśli synowie Hioba zostali oczyszczeni przez ofiarę ich ojca, dlaczego mielibyśmy wątpić, że nasze ofiary za zmarłych przynoszą im jakąś pociechę? Nie wahajmy się nieść pomocy tym, którzy odeszli, i ofiarujmy za nich nasze modlitwy.
Zadaniem członków APDC jest świadomy i wielkoduszny udział w tajemnicy świętych obcowania. APDC chce nieść zmarłym miłosierną miłość Boga, której przecież samo doświadcza i jej oczekuje. Każdy chrześcijanin jest powołany do budowania braterskich więzi, których źródłem i ostatecznym wypełnieniem jest sam Pan Jezus, życie i zmartwychwstanie. Niektóre formy praktykowanej pomocy to codzienne odmawianie dowolnej modlitwy za zmarłych, nowenna za zmarłych w pierwszych dnia listopada, zamawianie Mszy Świętych w intencji zmarłych i ofiarowanie za nich udziału w Eucharystii oraz wspólnotowa modlitwa w pierwsze poniedziałki miesiąca.
Nabożeństwo za zmarłych w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca o godz. 17.30. Przyzywając wstawiennictwa św. Józefa i bł. Honorata, polecamy Panu Bogu szczegółową intencję miesiąca, parafiach zmarłych w minionym miesiącu, tych, którzy odejdą w następnym oraz wszystkich konających.
Spotkania APDC odbywają się w pierwszy poniedziałek miesiąca po wieczornej Eucharystii. W czasie spotkania zgłębiamy nauczanie Kościoła odnośnie do rzeczy ostatecznych, omawiamy intencję miesiąca, poznajemy sylwetki świętych i błogosławionych, którzy w szczególny sposób pomagali zmarłym cierpiącym w czyśćcu.